Mastné vlasy

Tento článek se chystám napsat velmi dlouho, protože mám pocit, že ze všech žen si jen jedna čtvrtina NEmyslí, že se jí nadměrně mastí pokožka hlavy. Je to ta čtvrtina, která má suché a porézní vlasy, které stačí umýt jednou za týden. Zbývající tři čtvrtiny neřeší nic jiného, než že se jim vlasy opravdu hodně mastí a nemají objem. Jak to s tím maštěním ale opravdu je?

V první řadě byste si měli uvědomit, že maštění pokožky a pleti je přirozená funkce kůže, která nás má chránit. To, do jaké míry fungují mazové žlázy je ovlivněno obrovským množstvím faktorů. Vy byste měli nejprve zjistit, zda se vůbec nadměrně mastíte a pokud ano, tak najít příčinu.

Nejprve si řekneme, kdy je maštění nadměrné a kdy je naprosto normální. Pokud si umyjete vlasy a do pár hodin či přes noc se vlasy pramínkují a vnímáte, že se maz dostal několik cm od pokožky hlavy, pak je opravdu něco špatně. Pokud máte ale potřebu vlasy umýt každý druhý až třetí den, pak je vše v naprostém pořádku. Z vlastní zkušenosti vím, že většina z Vás si myje hlavu právě v tomto intervalu :). 

Teď vypíšu některé hlavní důvody, které mohou způsobovat nadměrné maštění vlasů.

1. Genetika- Vidíte v rodině více takových, jako jste vy? Pokud máte silně se mastící pleť, pak vlasová pokožka na tom bývá velmi podobně a vy s tím nic moc neuděláte. Je to věc, která k Vám patří. Nejde to změnit stejně, jako nejde změnit Vaše barva očí, kůže nebo třeba tvar nosu. Můžete ale vybrat správou kosmetiku, která se o Vás postará. Lidé s nadměrně mastící se kůží trpí na lupy, svědivost pokožky, někdy i nadměrné padání vlasů. Pleť zase trpí na rozšířené póry, akné a černé tečky. Je to proto, že taková pokožka vytváří příznivé prostředí pro množení bakterií, které na ní běžně žijí. Pokud se bakterie přemnoží, naruší se pH pokožky a začínají potíže. Proto doporučuji přípravky, které mají lehce desinfekční, hydratační a regenerační schopnosti, ale neobsahují těžké a hutné složky. V mém sortimentu je to například oolaboo stop dandruff hair bath , Natulique exfoliative therapy, Natulique Rejuvenation mist,  Natulique volume hair wash. Na mastnou pleť je zase super program oolaboo oil control .

2. Nekvalitní chemická kosmetika obsahující nadměrné množství silikonů, minerálních olejů, sulfátů, parabenů atd.- Sulfáty pokožku hlavy silně vysušují. Jsou to chemická pěnidla, která naleznete i v čistících přípravcích na nádobí a úklid domácnosti (o tom ale někdy jindy). Protože se pokožka drasticky vysušuje, začne se bránit právě promaštěním. Dále tu máme silikony a minerální oleje. Ty zase fungují jako obalovače. Přelijí vlas a pokožku hlavy takovou jakoby "glazurou". Díky tomu je vlas po umytí měkký a hladký. Bohužel se ale pod touto vrstvou dusí a pokožka je pod neustálým tlakem. Vlas by měl částečně přijímat maz, který pokožka vyprodukuje. Protože je ale obalen touto nepropustnou fólií, tak nemá šanci přijímat z venčí vůbec nic. Proto na pokožce vzniká nadbytek mazu a vlas je vysušený. Pokud víte, že dlouhodobě používáte kosmetiku s těmito látkami, měli byste se je snažit okamžitě odstranit. Bez toho Vám totiž žádný šampon nepomůže. Já doporučuji salonní ošetření kosmetikou Malibu C. V sortimentu na mém e-shopu najdete jeden šampon s čistícím účinkem, který je určený na domácí použití. Je to Natulique volume hair wash.

3. Špatné mytí - je Vás mnoho, kteří si špatně myjete hlavu. I když na internetu vzniklo mnoho videí a rad od odborníků, jak se vlasy správně myjí, pořád je Vás mnoho, kteří v tom chybujete. Měli byste vlasy mýt vždy 2x. Poprvé šampon odstraňuje ty největší nečistoty, maz, prach a zbytky stylingových přípravků. Čím více jsou vlasy znečištěné, tím méně Vám může šampon pěnit. Naneste šampon do rukou a promněte je. Pak se smažte proplést prsty mezi vlasy a dostat se co nejvíce na pokožku hlavy. Tam je nejvíce nečistot. Neustále se věnujte pouze vlasové pokožce. Pak vlasy opláchněte. Na druhé mytí stačí mnohem méně šamponu a okamžitě si všimnete, jak se rozpění. Opět se snažte dostat prsty na pokožku hlavy a krouživými pohyby umyjte místo po místečku. Pěnu od šamponu pak nechte pouze stéct po délkách vlasů a nijak je nedrhněte. S kondicionérem je to opačně. Ten aplikujete do dlaní, opět promnete a nanášíte nejprve do délek. Když ucítíte, že na dlaních už moc kondicionéru nezbývá, postupujete blíže k hlavě až na pokožku. A ještě jedna věc. Voda by neměla být ani příliš horká, ani studená. Na e-shopu mám hned několik lehkých kondicionérů, které Vaše vlasy nezatíží. Jsou to všechny od Natulique a od oolaboo smooth down detagler. Pokud si vlasy budete správně mýt, nebudou se Vám tak rychle mastit.

4. Fénujte vlasy- opět milionkrát omílané téma. Ještě pořád je ale mezi Vámi mnoho těch, kteří si myslí, že fén zničí vlasy. Pokud ale nefénujete, vystavujete svou pokožku hlavy velkému stresu a tlaku. Vlhká pokožka je velmi citlivá a náchylná. Snadno a rychle se na ní přemnoží bakterie, mazové žlázy jednou na plné obrátky aby pokožku ochránily. Téměř každá žena trpící na potíže spojené s vlasovou pokožkou si NEfénuje vlasy. Kvalitních fénů je mnoho. Já mám jeden z mých oblíbených zde na e-sopu- Hot tools cool touch turbo ionic . Pokud chcete vlasy ochránit před tepem od horkých nástrojů, doporučuji používat Natulique head & sun protector, oolaboo smooth out stylixer nebo oolaboo 24 benefits instant cure.

5. Berte v potaz také to, čím se stravujete. Mazové žlázy dráždí příliš mnoho slaného, sladkého a ostrého. Také alkohol má obrovský efekt na nadměrné maštění. V neposlední řadě jsou na vině léky a to hlavně ty, které mají vliv na náš hormonální systém.

 Pokud byste si chtěli posunout mytí o den až dva, mám své oblíbené stylingové produkty, které mi to umožní. Pomáhá objemový sprej Natulique root lifter volume tonic, crisp salty spray, který vlasy už i výrazně zpevňuje, nebo prompt volumizing powder

Perfektní jsou také suché šampony od Natulique. Ten tmavý dokonce dokáže ztmavit šediny. Můžete je aplikovat klasicky do suchých vlasů, prsty promnout,  jako byste je myly a pak rozčesat kartáčem. Suchý šampon lze ale také aplikovat do mokrých, umytých vlasů. Vytvoříte si tak objemný pevný účes, který se pomaleji zamastí a bude mít skvělou texturu. Jedná se o suchý šampon Natulique volumizing dry shampoo mini 100ml balení, Natulique volumizing dry shampoo 300ml a konečně tmavý Natulique dark tone dry shampoo 300ml .

A na závěr moje osobní oblíbená kombinace. Šampon Moisture hairwash a Everyday conditioner od Natulique. Tito miláčci zařídili, že mi vlasy vyrží i 4 dny pěkné. A to je pro mě mazec :).

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.