Co Vaše vlasy potřebují?

V dnešním článku se dozvíte, jak jsou na tom Vaše vlasy. Potřebují vodu, protein, nebo jsou v úplně top formě? To je věc, kterou většina z Vás neví a spíše hádá. Nesprávně si diagnostikujete kvalitu vlasů a pak si sestavujete špatnou kosmetickou péči. Pokud například vlasům dáváte delší dobu nadmíru proteinu, kterou nepotřebují, začnou být vlasy ještě více vysušené a lámavé. Po příliš výživné péči máte vlasy zase těžké a rychle se mastí. Proto je dobré pokusit se být objektivní a udělat si čas od času tzv. test elasticity a zhodnotit, jak jsou na tom Vaše vlasy dřív, než jim koupíte kosmetickou péči.

Obecně všechny vlnité a kudrnaté vlasy potřebují hlavně vodu. Čím máte vlasy kudrnatější a hrubší, tím více hydratace potřebují. Její nedostatek se odráží na pružnosti a lesku kudrlin. Čím více jsou vlasy dehydrované, tím více se mění v krepatou a cuchající se "slámu". To samozřejmě platí u všech typů vlasů, ale u těch kudrnatých to je nejvíce vidět. Vlasy Vám bude vysušovat také nadmíra silikonů a vodní kámen. Proto radím nejprve vlasy důkladně vyčistit šamponem a pytlíčkem od Malibu C a pak začít hydratovat a vyživovat. Jakou kosmetiku zvolíte je na Vás. Já pracuji s velmi luxusními značkami oolaboo a Natulique. Říkám luxusní, protože jsou nadupané vysokým množstvím velmi vzácných přírodních ingrediencí a obsahují minimum chemie. Pro děti bych doporučila spíše Natulique, protože je dle mého názoru o něco přírodnější a "lehčí" než oolaboo. To má zase větší sílu pro chemicky poškozené vlasy.

Dále tu máme vlasy chemicky a tepelně poškozené. Mluvím o vlasech, které přišly o velké množství proteinu (keratinu), ze kterého je vlas vlastně tvořen. Keratin je bílkovinná hmota, která dělá vlas vlasem a spojuje všechny jeho další části. Tento keratin se z vlasů vytrácí odbarvováním, šisováním od sluníčka, trvalou, nešetrným tepelným upravováním atd. Pokud z vlasu odchází keratin, jde s ním i voda a proto byste měli nastavit péči, která bude obsahovat vyvážené množství obou složek. Určitě se neobejdete bez zábalu kvalitní maskou a bezoplachového kondicionéru, který vlas bude chránit před nepříznivými vlivy. 

Pojďme tedy provést test, který nám může při diagnostice velmi pomoci. Poproste manžela, přítele, sestru nebo maminku, aby Vám pomohl.
Pořádně namočte malý pramínek vlasů (cca 4 vlasy) a na dvou místech (asi 3cm od sebe) ho omotejte kolem dvou prstů. Pak zatáhněte od sebe (pramínek napínáte). Pokud pramínek lehce pruží a přirozeně se vrací do původní podoby, vlasy jsou ve skvělé kondici. Pokud vlas nepruží, je tuhý a pokud zatáhnete tak praskne, znamená to, že nemá dostatek vody. Pokud pruží moc (je jako gumička) a vrací se “zvarhánkovatělý”, znamená to, že potřebuje protein i vodu a je na tom opravdu špatně. Test udělejte v různých zónách délky pramene (u kořínků, v polovině délky pramene i na konci). Může se stát, že vlasy do půlky délky budou ok a suché jsou jen v koncích.

Pokud máte vlas dehydrovaný, doporučuji řadu Moisty seaweed od Oolaboo. Speciálně masku hydrating algae Mask. Ta uhasí žízeň i těch nejsušších vlasů a opravdu je vyživí. Tuto řadu najdete zde https://www.studiomarteena.cz/hydratace-flexibilita/

Pokud budou vlasy extrémně poškozené, pak doporučuji řadu Bouncy bamboo. Šampon a kondicionér obsahují složky, které pomohou chemicky poškozeným vlasům. Tuto řadu najdete zase zde https://www.studiomarteena.cz/sila-pruznost

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.